MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Twórca Historia Godziny otwarcia Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Ruchoma szopka - Historia
Data dodania: 2016-06-25 13:43:25
Historia szopki rozpoczęła się w roku 1967. Ks. Kazimierz Błaszczyk po święceniach kapłańskich został duszpasterzem niesłyszących. Dzięki staraniom, jakie podjął, otrzymał kaplicę św. Sebastiana w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku (zastał tam tylko ołtarz).
 

Była to wielka radość, że tę kaplicę niesłyszący otrzymali na własność. Ks. Kazimierz w pierwszej kolejności kupił tabernakulum, nowy ołtarz, krzesła i konfesjonał. Na Boże Narodzenie zrobił maleńką szopkę, w której zamontował kilka figurek, które się poruszały przy pomocy jednego silnika. Dla niesłyszących była to wielka atrakcja. Co roku ksiądz starał się powiększać szopkę i dodawał nowe niewielkie elementy - tyle znam z opowiadania ks. Kazimierza.


W roku 1976 rozpoczęłam pracę w Duszpasterstwie. Zastałam szopkę już rozbudowaną. Była prawdziwa stajenka, Pan Jezus leżący w żłóbku. Każdego roku ksiądz dołączał jakiś nowy element. Obecnie jest około 2 tysiące figurek (każdy ruchomy element ma swój silnik).


Na prośbę organizatorów wystawy Polskich Szopek w Niemczech ks. Kazimierz wypożyczył swoje dzieło od marca do października 1981 roku. Do montażu szopki wyjeżdża ks. Błaszczyk, ks. Kazimierz Marchaj i p. Stanisław Orłowski, a p. Władysław Wiatr przez pół roku nadzoruje jej działanie za granicami Polski. Po powrocie z wystawy, z powodu demontażu i transportu, dużo figurek zostało uszkodzonych i wymagały naprawy. Wtedy zrodziła się myśl, aby na okres wakacyjny również zrobić szopkę, ale nieco mniejszą. Ekspozycja obejmuje Świętą Rodzinę pracującą w domku łowickim.


W czasie stanu wojennego ks. Kazimierz zmienił wystrój. W miejsce stajenki stawia dużego orła w koronie, a w środku umieszcza Świętą Rodzinę. Po pewnym czasie znów następuje zmiana. Tym razem miejsce orła zajmuje duża gwiazda oraz kołyska, w której Dziecię Jezus jest kołysane przez aniołka.


Do najstarszych figurek należą postacie historyczne przechodzące w stronę Dzieciątka, dzwonnik oraz domki szklane.

 

Autor: s. Małgorzata Szewczyk

 

Po śmierci ks. Błaszczyka pieczę nad szopką objęło Duszpasterstwo Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej, zaś od roku 2015 szopką opiekuje się Fundacja FONIS, która podejmuje działania mające na celu ratowanie ekspozycji i pozyskiwania środków na jej renowację.


 

 

Ruchoma szopka - 1967 rok

 

Ruchoma szopka - 1970 rok

 
 
Ruchoma szopka - 1980 rok
 
Ruchoma szopka - 1989 rok
 
Ruchoma szopka - 2007 rok
 
Ruchoma szopka - 2012 rok