MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Ksiądz po kolędzie
Data dodania: 2023-01-02 11:32:55

Rozpoczynamy tradycyjne odwiedziny kapłana w domach wiernych zwane kolędą. Ważny jest duchowy wymiar tej wizyty. Chodzi o wspólną modlitwę i błogosławieństwo domu, które tradycyjnie symbolizuje pokropienie wodą święconą i oznaczenie drzwi domostwa literami „C+M+B” lub „K+M+B”. Znaczenie tych liter to łaciński skrót od słów Christus mansionem benedicat (Chrystus błogosławi domowi) bądź inicjałów tradycyjnych imion Mędrców ze Wschodu - Kacpra, Melchiora i Baltazara, których przybycie do betlejemskiej stajenki jest symbolem objawienia się Mesjasza całemu światu.

 

Jest to również nawiązanie do wydarzeń Starego Testamentu, gdzie oznaczenie domów krwią baranka paschalnego miało chronić dom i jego mieszkańców od nieszczęścia, było także publicznym wyznaniem do jakiej wspólnoty religijnej się należy. Tak więc chrześcijanie, którzy przyjmują kapłana z wizytą duszpasterską dają w ten sposób świadectwo swojej przynależności do Kościoła Katolickiego.

 

Aby przyjąć „kolędę” zgodnie z tradycją, można nakryć stół odświętnym obrusem i ustawić na nim krzyż oraz świece. Można też przygotować wodę święconą. Nie jest to konieczne, bo kapłan przynosi ze sobą własne kropidło.

 

W tym roku ks. Tomasz odwiedziny rodziny według następującego porządku:

1-7 stycznia – północ Wrocławia,

8-14 stycznia – zachód Wrocławia,

15-21 stycznia – południe Wrocławia,

22-28 stycznia – wschód Wrocławia.

 

Zapisać się na kolędę można po każdej Mszy Świętej lub telefonicznie (tel. 510 635 490). Osoby mieszkające w centrum mogą się zapisać w dowolnym terminie. Jeśli komuś nie pasuje termin według powyższej sugestii może zapisać się w innym terminie.

 

Informujemy, że w styczniu z powodu kolędy odwołane są Msze Święte w środę o godz. 18.00.


Powrót do listy artykułów