MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Relikwie bł. Matki Czackiej we Wrocławiu
Data dodania: 2022-10-25 08:50:26
Niewidoma Matka Niewidomych - tak mówiono dawniej i tak też dziś nazywają Matkę Elżbietę Różę Czacką. Beatyfikowana przed rokiem hrabianka, która w wieku 22 lat straciła wzrok, w minioną niedzielę przybyła do Wrocławia. Dzięki Siostrom Franciszkankom Służebnicom Krzyża relikwie Błogosławionej znajdą swoje stałe miejsce w naszej kaplicy.
 
Niedziela 23 października 2022 roku była okazją do świętowania Dnia Białej Laski. To doroczne święto przypada w połowie października i jest okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących. W ramach tegorocznych obchodów zaprosiliśmy do Wrocławia siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża, które powstało w 1918 roku dzięki bł. Elżbiecie Róży Czackiej. Do południa Siostry spotkały się z wrocławskim środowiskim niesłyszących, aby opowiedzieć o swojej Założycielce.
 
Po południu natomiast do wspólnej modlitwy zaprosiliśmy osoby z wadą wzroku z Dolnego Śląska. O godzinie 15.00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Arkadiusz Krzyiżok - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu. Zebranych przywitał ks. Tomasz Filinowicz - wrocławski duszpasterz niewidomych, zaś s. Radosława z Krajowego Duszpasterstwa Niewidomych przybliżyła zebranym postać bł. Matki Czackiej.
 
Po Mszy Świętej najpierw zaprosiliśmy zebranych na koncert w wykonaniu niewiodmego Oskara Wiśniewskiego. Następnie udaliśmy się "pod czwórkę", aby kontynować świętowanie przy wspólnym stole. Nie zabrakło na nim słodkości, za co dziękujemy wolontariuszom Fundacji FONIS i życzliwym ludziom. Dziękując za wspólnie spędzone sympatyczne popołudnie zapraszamy na kolejne wydarzenie adresowane do środowiska osób niewidomych i słabowidzących. Będzie to Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych, które planujemy na piątek 13 stycznia 2023 roku.

Powrót do listy artykułów