MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Niewidomi na beatyfikacji
Data dodania: 2021-09-14 12:08:12

W niedzielę 12 września 2021 roku w Świątyni Bożej Opatrzności na warszawskim Wilanowie odbyła się uroczystość beatyfikacyjna. Podczas Mszy Świętej zostali ogłoszeni nowi polscy błogosławieni – kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka. Obie postacie związane są ze środowiskiem osób niewidomych, dlatego nasi przedstawiciele wyruszyli w niedzielę do Warszawy.

 

Pani Maria i pani Teresa, a także ich przewodniczka – pani Jadwiga wraz z księdzem Tomaszem skoro świt wystartowali z Wrocławia do stolicy. Podróż minęła całkiem sprawnie i już przed godziną 10 byli przy Świątyni Opatrzności Bożej. Tam już tysiące ludzi kłębiły się na placu przed kościołem. Nasze Panie miały wejściówki do dolnego kościoła, zaś ksiądz Tomasz do górnego, więc po przybyciu na miejsce musieli się rozdzielić. Gdy dzwony wybiły południe rozpoczęła się uroczystość beatyfikacyjna, której przewodniczył legat papieski – kardynał Marcello Semeraro.

 

Niedzielna beatyfikacja jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla środowiska osób niewidomych. Matka Elżbieta Róża Czacka straciła bowiem wzrok, gdy miała 22 lata. Już jako niewidoma stworzyła pionierskie na ziemiach polskich dzieło Lasek, służące do dziś środowisku ludzi niewidomych. Tam właśnie jako młody kapłan posługiwał w czasie II wojny światowej ksiądz Stefan Wyszyński.

 

 

W niedzielnej uroczystości niestety mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób. Za to w pielgrzymce dziękczynnej za beatyfikację nowych polskich błogosławionych mogą uczestniczyć wszyscy chętni. To bowiem wydarzenie odbywać się będzie na otwartej przestrzeni Ośrodka w Laskach. Serdecznie zapraszamy wraz z Krajowym Duszpasterstwem Niesłyszących na Ogólnopolską Pielgrzymkę Niewidomych w dniu 18 września 2021 roku.


Powrót do listy artykułów