MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Śladami kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej
Data dodania: 2021-08-08 08:06:06
Za nami pielgrzymka śladami kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej. W ostatnich dniach lipca grupa blisko 40 osób związanych z naszym Duszpasterstwem odwiedziła miejsca związane z nowymi polskimi błogosławionymi. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z pielgrzymki przygotowaną przez Fundację FONIS, która była jej organizatorem.
 

W pielgrzymce uczestniczyła grupa niemal 40 osób. Większość z nich to osoby niesłyszące i słabosłyszące z Dolnego Śląska. Były wśród nas także osoby słyszące, które w różnoraki sposób związane są z Fundacją FONIS i ze światem ciszy.

Przez 6 dni podążaliśmy śladami matki Czackiej i kardynała Wyszyńskiego. Zatrzymaliśmy się w Dobrym Miejscu na skraju Lasu Bielańskiego w Warszawie. Stamtąd każdego dnia wyruszaliśmy w innym kierunku. I tak odwiedziliśmy najpierw Zuzelę – miejsce narodzin Stefana Wyszyńskiego, a w niej Muzeum Lat Dziecięcych kardynała. Następnie nasz pielgrzymi szlak zaprowadził nas do Rywałdu – miejsca pierwszego uwięzienia prymasa w 1953 roku. W kolejnym dniu wyruszyliśmy do Lasek – czyli ośrodka, któremu początek dała Elżbieta Róża Czacka, a w którym w latach wojennych służył ksiądz Wyszyński. Ostatni dzień był okazją do odwiedzenia archikatedry warszawskiej z grobem Prymasa Tysiąclecia. W czasie wolnym każdy wyruszył w innym kierunku. I tak niektórzy odwiedzili Niewidzialną Wystawę, inni warszawską starówkę, jeszcze inni Instytut Głuchoniemych na placu Trzech Krzyży. Zwieńczeniem była wizyta w Świątyni Bożej Opatrzności, gdzie też zwiedzaliśmy Muzeum Mt 5,14 poświęcone Janowi Pawłowi II i kardynałowi Wyszyńskiemu.

Każdego dnia uczestnicy otrzymywali garść informacji związanych z życiem i działalnością matki Czackiej i kardynała Wyszyńskiego. Każdego dnia również była okazja do udziału we Mszy Świętej. W kazaniach w języku migowym naprzemiennie ks. Tomasz Filinowicz i diakon Wojciech Porzuczek starali się wskazać, jak kroczyć drogą świętości w codziennym życiu.

Na bogatą relację zdjęciową zapraszamy na nasz profil facebookowy.

Powrót do listy artykułów