MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Błogosławieństwo pokarmów na stół Wielkanocy
Data dodania: 2020-04-05 09:19:05
W tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie będzie w kościele poświęcenia pokarmów. Zamiast tego każda rodzina przed śniadaniem wielkanocnym powinna odmówić wspólną modlitwę. Tekst modltiwy zamieszczamy poniżej. Można ją również pobrać i wydrukować.
 
 

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w domu


GDZIE? W domu, w rodzinie.


KIEDY? W Wielkanoc 12 kwietnia 2020, przed wspólnym śniadaniem.

 

STÓŁ: nakryty białym obrusem, udekorowany elementami roślinnymi (np. kwiaty, bukszpan…) PRZYGOTOWAĆ: świeca, Pismo święte, symbol Chrystusa – baranka, a także wszystkie pokarmy, które mają być pobłogosławione i spożywane w czasie śniadania.

 

Wokół stołu gromadzą się wszyscy domownicy na modlitwę. Przewodniczący obrzędowi zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

 

Przewodniczący [P]: W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego.

Wszyscy [W]: Amen. 

 

[P]: Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
[W]: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

[P]: Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.
[W]: Chwała Tobie, Panie.

 

[P]: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. Oto Słowo Pańskie.
[W]: Chwała Tobie, Chryste.

 

[P]: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
[W]: Amen. 

 

 ŻYCZENIA, DZIELENIE SIĘ JAJKIEM, WSPÓLNY POSIŁEK

 

Na zakończenie posiłku ojciec rodziny odmawia modlitwę:

[P]: Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
[W]: Amen.

 

 

źródło: http://effatha.diecezjasandomierska.pl/health-fitness/blogoslawienstwo-pokarmow-na-stol-wielkanocy-do-pobrania-i-wydrukowania/


Powrót do listy artykułów