MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Czas to miłość
Data dodania: 2019-09-14 21:43:14

Dobiegła już końca Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych do Trzebnicy, która w tym roku odbywała się w dniach 13-14 września pod hasłem „Czas to miłość”. Uczestniczyło w niej blisko tysiąc osób z całej Polski, które przybyły, by modlić się przy grobie św. Jadwigi Śląskiej.

 

Pielgrzymi przybywający do trzebnickiego sanktuarium najpierw zostali podjęci przez Fundację FONIS, która przygotowała dla pielgrzymów kawę, herbatę i ciasto. Grupy, które przyjechały nieco wcześniej, mogły zwiedzić bazylikę z lokalnym przewodnikiem. O godzinie 14.00 pielgrzymów przywitali organizatorzy, zaś kustosz wygłosił konferencję wstępną, w której przybliżył postać św. Jadwigi oraz dzieje trzebnickiej bazyliki.

 

Następnie rozpoczęła się modlitwa. Pielgrzymi uczestniczyli w koronce do Bożego Miłosierdzia prowadzonej przez grupę z Łodzi oraz w małej ścieżce św. Jadwigi, której rozważania przygotowało nasze duszpasterstwo. Zwieńczeniem dnia była Eucharystia. W homilii wrocławski kapłan – ks. Aleksander Radecki zachęcał, aby na wzór św. Jadwigi odnaleźć swoją drogę w życiu i czynić miłosierdzie mimo „pierwszej grupy”. Zaraz potem pielgrzymi udali się na nocleg do okolicznych parafii. Następnego dnia rano po powrocie od rodzin wszyscy pielgrzymi dzielili się ze wzruszeniem doświadczeniem gościnności i otwartości serc gospodarzy przyjmujących ich pod swój dach.

 

Program drugiego dnia obfitował nie tylko w głębokie przeżycia duchowe. Oprócz Godzinek, modlitwy różańcowej i konferencji o ks. Prymasie Stefanie Wyszyńskim był występ artystyczny zespołu Brzykowianie, który zaprezentował muzyczny program patriotyczno-religijny. Swoim występem zespół porwał do wspólnego śpiewania zgromadzonych pielgrzymów. Kulminacyjnym punktem całej pielgrzymki była msza św. w bazylice św. Jadwigi pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego, która rozpoczęła się o godz. 12.00.  Zebranych w świątyni wiernych przywitał kustosz sanktuarium ks. Piotr Filas oraz burmistrz Trzebnicy Marek Długozima, natomiast homilię wygłosił główny celebrans. W homilii ks. Arcybiskup, nawiązując do Księgi Wyjścia, mówił o konieczności oderwania wzroku od ziemi i zwrócenia się ku niebu. Na koniec Eucharystii udzielił wszystkim pielgrzymom pasterskiego błogosławieństwa, z którym udali się do swoich domów.

 

Ufamy, że udział w pielgrzymce przyniesie błogosławione owoce każemu uczestnikowi Ogólnopolskiej Pielgrzymki Niewidomych do grobu św. Jadwigi Śląskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powrót do listy artykułów