MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Niewidomi widzą
Data dodania: 2019-09-04 19:45:52

Naukowcom z USA udało się przywrócić wzrok sześciu niewidomym osobom przez wszczepienie do ich mózgu implantu. Ten przekazuje obrazy, które rejestruje kamera zainstalowana w okularach niewidomego. To, co widzi kamera, widzi też niewidomy.

 

Ograniczeniem tej metody jest to, że może być ona zastosowana tylko u osób, które kiedyś widziały, ale w wyniku choroby lub wypadku straciły wzrok. U takich osób część mózgu, która odpowiada za widzenie, jest rozwinięta prawidłowo, a osoba nie widzi, bo do mózgu nie docierają impulsy elektryczne niosące informacje wytworzone w oku. Implant składa się z 60 elektrod, ale z czasem będzie ich więcej. Jeden z pacjentów, na których przeprowadzono tę eksperymentalną operację – 35-latek, niewidomy od 9 lat – powiedział, że widzi tak, jak gdyby oglądał śnieżący obraz na starym telewizorze.


źródło: www.gosc.pl


Powrót do listy artykułów