MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Środa Popielcowa
Data dodania: 2019-03-05 14:59:51

Najważniejsze w całym roku święta to święta wielkanocne. Są one poprzedzone długim, bo aż czterdziestodniowym przygotowaniem. Czas ten, nazywany Wielkim Postem, rozpoczyna się w Środę Popielcową, która w tym roku przypada 6 marca.

W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy popiołem. Popiół to symbol oznaczający oznacza kruchość ludzkiego życia, które niczym nakładany na nasze głowy proszek, może zostać zdmuchnięte. Dlatego kapłan dodaje słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Dawniej przez 40 dni postu chrześcijanie nie jedli mięsa. W Środę Popielcową kobiety wypalały patelnie i narzędzia kuchenne, by nie pozostał na nich nawet gram zwierzęcego tłuszczu.

Aktualnie post ścisły obowiązuje tylko w dwa dni (Środę Popielcową i Wielki Piątek), ale warto, aby na okres Wielkiego Postu podjąć jakieś postanowienie. Jakie? Przedstawiamy kilka propozycji (a może macie jakieś własne?): codzienne czytanie Biblii przez 10 minut, niejedzenie słodyczy, niepicie alkoholu, 5 minut gimnastyki, ograniczenie korzystania z internetu, udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w piątki,…

Postanowienie powinno być nie za trudne, tak, aby można je było wykonywać przez 40 dni i nie za łatwe, tak, aby poczuć smak wyrzeczenia.


Przepisy postne

Kościół nakazuje nam w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek, zachowanie postu ścisłego, tj. zarazem ilościowego i jakościowego. Post ilościowy oznacza ograniczenie liczby posiłków do trzech (w tym tylko jednego do syta), zaś jakościowy dotyczy rezygnacji z konsumpcji wszelkich potraw mięsnych.

Do zachowania wstrzemięźliwości od potraw z mięsa zobowiązani są wszyscy wierni powyżej 14. roku życia. Osoby młodsze w ramach katolickiego wychowania zachęcane są do takiej formy pokutnej. Z kolei post ilościowy (tj. ograniczenie się do jedynie trzech posiłków w ciągu dnia) obowiązuje osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 60. roku życia.

 

Msze Święte w Środę Popielcową:

godz. 9 i 18 – kaplica niesłyszących na Piasku

godz. 16.00 – kościół Macierzyństwa NMP na Pilczycach

 


Powrót do listy artykułów