MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Sylwester po szwajcarsku
Data dodania: 2018-01-05 14:22:18
Wprawdzie planowaliśmy spędzić sylwestrową noc w Szwajcarii, ale ostatecznie trafiliśmy do Niemiec. Nieważne! I tak zabawa była szampańska...
 
27 grudnia grupa młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej wyruszyła z Wrocławia, aby uczestniczyć w Europejskim Spotkaniu Młodych Taize w Bazylei. Po nocnej podróży trafiliśmy do szwajcarskiego miasteczka, aby tam dowiedzieć się, że będziemy mieszkać w Herten - niemieckim miasteczku położonym nieopodal Bazylei. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwu, trzy i czteroosobowe grupy i przyjęci do domów przez mieszkańców.
 
Przez kilka dni uczestniczyliśmy w modlitwach ekumenicznych i spotkaniach tematycznych. Był też czas na zwiedzanie Bazylei oraz zabawę.
 
Tradycyjnie sylwestrową noc rozpoczęliśmy od modlitwy w intencji pokoju na świecie, by zaraz potem wznieść toast i życzyć szczęśliwego nowego roku. Te życzenia wypowiadane były po niemiecku, angielsku, ukraińsku, polsku, włosku, rosyjsku, hiszpańsku i - oczywiście - po migowemu. Zaraz potem rozpoczęło się święto narodów, podczas którego poszczególne narodowości przedstawiały swoje zabawy. Polacy tradycyjnie zaprosili do Poloneza, zaś niesłyszący do zabawy w głuchy telefon.
 
W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 17 tysięcy młodych ludzi z całej Europy. Grupa z Duszpasterstwa Niesłyszących liczyła 24 osoby.
 
Niektórzy zapamiętają na długo spotkanie w Bazylei, a powodem będzie rachunek telefoniczny:(

Zdjęcia można oglądać na profilu duszpasterstwa.

Powrót do listy artykułów