MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
O Janie Pawle II w języku migowym
Data dodania: 2017-07-25 15:09:59

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna w Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla osób niesłyszących. W tym celu tworzony jest specjalny wideo-przewodnik skierowany dla ludzi posługujących się językiem migowym.

 

Wideo-przewodnik dla osób niesłyszących powstaje w ramach projektu „Muzealne Wid-Okó-Wki” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Niesłyszących Surdostal w Stalowej Woli we współpracy z Muzeum Jana Pawła II oraz współfinansowanego z budżetu Gminy Stalowa Wola.

 

– Opracowywany wideo-przewodnik przełamie barierę, jaka istnieje między światem słyszących i światem głuchych. Chcemy w ten sposób umożliwić zwiedzanie muzeum przez osoby słabo słyszące i głuche – poinformował ks. Stanisław Gurba, dyrektor Muzeum Jan Pawła II.

 

Dyrektor podkreślił, że chociaż wideo-przewodnik kierowany jest przede wszystkim dla osób posługujących się językiem migowym, to będą z niego mogły korzystać również osoby słyszące.

 

– Przewidujemy dodanie do filmów napisów i lektora. Jest to konieczne również ze względu na osoby słabo słyszące, które nie migają – dodaje dyrektor.

 

W najbliższym czasie przy niektórych obiektach muzealnych pojawią się kody QR, które umożliwią obejrzenie krótkiego filmu z informacjami o eksponacie.

 

W ramach projektu poprowadzone zostaną także zajęcia edukacyjne dla niesłyszących, aby przybliżyć im historię regionu opowiedzianą na ekspozycji muzealnej i zachęcić do samodzielnych poszukiwań i pogłębienia wiedzy o powstaniu Stalowej Woli oraz stalowowolskiego Kościoła i działalności społeczno-patriotycznej podziemnej „Solidarności”.

 

Muzeum Jana Pawła II zostało powołane do istnienia 4 listopada 2009 r. dekretem ordynariusza sandomierskiego. Uroczystego otwarcia i poświęcenia placówki dokonano 16 października 2010 r. w 32. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II.

 

Podstawę kolekcji stanowią zbiory ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego, głównego pomysłodawcy muzeum.

 

Prace przy tworzeniu placówki powierzono wówczas stalowowolskiej parafii konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz Muzeum Diecezjalnemu w Sandomierzu we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

 

źródło: https://ekai.pl/stalowa-wola-muzeum-jp2-prowadzic-bedzie-zajecia-edukacyjne-dla-nieslyszacych/

Powrót do listy artykułów