MENU
Strona startowa Porządek nabożeństw Sakramenty Biblioteka niewidomych Spotkania niewidomych Duszpasterze Ruchoma szopka Pielgrzymki Historia duszpasterstwa Poradnia rodzinna Galeria Patroni Inne strony Kontakt
Majówka z fatimskim przesłaniem
Data dodania: 2017-05-17 15:56:43
Dokładnie sto lat po tym, jak trójka dzieci z niewielkiego portugalskiego miasteczka Fatima po raz pierwszy ujrzała „Świetlistą Panią” i usłyszała od niej wezwanie do pokuty i odmawiania różańca skierowane do całej ludzkości, dwudziestoośmioosobawa grupa członków Diecezjalnego Duszpasterstwa Niewidomych z Archidiecezji Wrocławskiej udała się, wraz ze swoim duszpasterzem, do miejsca, gdzie najwcześniej na terenie dzisiejszej Polski pojawiła się i została otoczona czcią figurka Matki Boskiej upamiętniająca tamto wydarzenie. To miejsce, to kościół parafialny we wsi Tyniec Mały, położonej za Bielanami Wrocławskimi, nieco z boku od drogi prowadzącej z Wrocławia do Wałbrzycha.

Figura została tu umieszczona w 1936 roku dzięki staraniom ówczesnej właścicielki miejscowego majątku, Marii Józefy von Ruffer, która od czasu, gdy tylko rozeszła się wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie, przejawiała żywe zainteresowanie nimi i osobiście zabiegała u papieża, Piusa XI o uznanie ich autentyczności.

Tego wszystkiego uczestnicy majowej pielgrzymki mogli się dowiedzieć z opowiadania tynieckiego proboszcza, ks. Ireneusza Alczyka.

Po mszy św., w której homilię poświęconą nadziei wygłosił przybysz z Rosji, ks. Wadim, przyszła pora na „coś dla ciała” – na dziedzińcu plebanii, przy nakrytym białym obrusem stole, niewidomi i słabowidzący pielgrzymi raczyli się kiełbasą z grilla oraz innymi smakołykami, które sami ze sobą przywieźli.

Około godziny 14.00 cała grupa w dobrych nastrojach wróciła do Wrocławia.

 
 
 
 
 
 

Powrót do listy artykułów